חוסר איזון הורמונלי

הורמונים של אישה, ללא תלות בגיל, עובדים יחד בהרמוניה כצוות מאוחד. אם אחד מהצוות אינו מתפקד כראוי, התוצר יהיה קלוקל. תסמינים של חוסר איזון הורמונלי אצל נשים עלולים לשבש את החיים, וכל אישה צריכה להיות מודעת למצבה האישי ולזהות בזמן את הסימנים.
למעשה נשים יכולות להיות חופשיות מתסמיני הורמונים משובשים כמו גם מתסמיני גיל המעבר. שילוב של תזונה נכונה והקפדה על כושר גופני מוביל לאיכות חיים טובה יותר לקראת ההזדקנות.

הגורמים לחוסר איזון הורמונלי
בעיות של חוסר איזון הורמונלי נפוצות למדי בקרב נשים. הגיל ובעיקר גיל המעבר הינו גורם קריטי, אך גם בעיות במחזור החודשי, בעיות בבלוטת התריס וסוכרת עלולים להיות הסיבה לחוסר האיזון ההורמונלי. גורם נפוץ יותר הוא שימוש בגלולות למניעת הריון, אשר משבשות את הכימיה של הגוף, ובנוסף, הריון בתדירות גבוהה מהווה אף הוא גורם לשינויים באיזון ההורמונלי.
אף כי לחלק מהנשים יש נטייה גנטית לחוסר איזון הורמונלי, כאשר מדובר בשינויים כימיים בגוף, הגורם לחוסר שליטה על ההורמונים עלול להיות ניהול אורח חיים שאינו תקין, כגון דפוסי שינה לא עקביים, מתח נפשי, חוסר פעילות גופנית ותזונה לקויה שכוללת צריכת קלוריות מוגברות.

מאפיינים ותסמינים
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים מציג את עצמו בדרך כלל כדימום שאינו סדיר או כבד מהנרתיק. שינויים קיצוניים במצב הרוח בתקופות מסוימות מידי חודש מהווה אף הוא סימן נוסף לחוסר אחידות של הורמונים, אשר עלול לכלול תסמונת טרום וסתית.
בנוסף, תסמיני חרדה, אובדן תיאבון, נדודי שינה וחוסר ריכוז עלולים להתבטא אצל נשים הסובלות מחוסר איזון הורמונלי, לצד תסמינים כגון עלייה פתאומית במשקל, חשק מיני מופחת, יובש בנרתיק, חום גבוה והזעות לילה. יש להתייעץ עם הרופא כאשר מופיעים תסמינים אלו.

אבחון
הרופא יבצע בדיקות דרך השתן, הרוק או הדם, על מנת לקבוע אבחנה מדויקת ולהכין תכנית טיפול. חשוב ליידע את הרופא לגבי כל התסמינים של חוסר איזון הורמונלי, מוקדם ככל הניתן, על מנת לטפל בהקדם ולמנוע סיבוכים.

חוסר איזון הורמונלי, טיפול
אם מדובר בתסמינים שאינם חמורים מידי, אישה יכולה להתנהל באופן שגרתי בחיי היומיום גם ללא טיפול או תרופות. יחד עם זאת, הרופא ימליץ על שינויים בסגנון החיים על מנת לטפל בתסמינים או להפחיתם. במקרים מסוימים, הוא ירשום תרופות על מנת להשיב את ההורמונים לשיווי משקל. בין היתר, ימליץ הרופא על הטיפולים הבאים:
1. שינויים באורח החיים – לעhתים שינויים אלו מצמצמים את הסיכון של חוסר איזון הורמונלי. תזונה נבונה, פעילות גופנית סדירה ולוח זמנים קבוע של שינה הם דרכים קלות לשמור על כימיה תקינה בגוף.
2. טיפול תרופתי – הורמונים סינטטיים נקבעים בדרך כלל לטיפול בחוסר איזון הורמונלי, בהתאם לשינויים המבוצעים באורח החיים. תרופות נוגדות דיכאון כגון רסיטל או אפקסור מצמצמות את התסמינים של ההפרעה, ותרופות אחרות, דוגמת פרמפרו, נקבעות בדרך כלל לתסמיני גיל המעבר בקרב נשים. התרופות הנפוצות ביותר, פרוגסטרון ואסטרוגן סינתטיים, נקבעים על מנת לאזן את ההורמונים.
3. תוספי תזונה – מחקרים רבים מצאו כי קיימים צמחים מסויימים, ויטמינים מינרלים נוגדי חמצון וחומצות אמינו שיכולים לסייע לאיזון הורמונלי ועוד תהליכים לחיזוק המערכת הנשית. אחד התוספים שמכילים את כל הרכיבים האלה זה וידה קיימא. השימוש בוידה קיימא לאישה הינו השיטה הבדוקה, הקלה והיעילה ביותר הקיימת היום, והיא בעלת יכולת נפלאה לסייע להשבת האיזון ההורמונלי ולהגעה לסנכרון נכון ומדויק בכל המערכת ההורמונלית.
על ידי נטילת כפית יומית של האמולסיה – וידה קיימא לאישה במשך 4 – 6 חודשים אנו מצפים לתוצאות בשיפור האיזון ההורמונלי ובהגברת הסיכוי להריון .

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אם כבר הגעת לכאן, אולי זה בשבילך:

טיפולי פוריות טבעיים

אחד מתחומי הפעילות החדשים והעיקריים כיום בטיפולי פוריות הוא תהליכי פוריות טבעיים. לתהליכים אלה יש