מעקב זקיקים למי כדאי לעשות

תמונת מאמר: שחלות

המשמעות של מעקב זקיקים בזוג צעיר, שולית לגמרי.
כדי להרות אין צורך למצוא במדויק את הביוץ, מספיק שיהיו יחסי מין סביב הביוץ ובדרך כל מספיק יחסי מין כל 1-2 ימים לערך כדי להגיע למקסימום הסיכוי להרות. גם יחסי מין כל 3 ימים נותנים סיכוי טוב להרות, כיון שהזרע יכול לשרוד בגוף האישה עד 72 שעות.
לכן, רוב הזוגות הצעירים צריכים לדאוג לכך שבאותו שבוע שבו צפוי להתרחש הביוץ יהיו יחסי מין כל יומיים בערך. בדרך כלל זה ממילא תדירות יחסי מין של זוג צעיר ולכן זיהוי מדויק של הביוץ לא יוסיף דבר.
לפעמים מעקב זקיקים עלול גם להזיק, מכמה סיבות עיקריות:
1. נוכחות קבועה של ג’ל אולטראסאונד בנרתיק בזמן הקריטי בוודאי אינה מועילה לזרע.
2. לא תמיד מעקב זקיקים יזהה במדויק את הביוץ, שכן ביוץ מתרחש בזקיקים של 17 – 24 מ”מ והבדיקה עצמה אינה יכולה לקבוע דבר מלבד נוכחות זקיק בשל שקיים ממילא באישה עם מחזור סדיר, כמו כן לפעמים הגופיף הצהוב שאחרי הביוץ נראה מאד דומה לזקיק ולא תמיד רואים את הנוזל בדוגלאס האופייני. בקיצור המעקב אינו מדויק ותרומתו לזוג ברמת העלאת הסיכוי להרות, שולית אם בכלל.
3. זוגות רבים שמבצעים אולטרסאונד זקיקים, נמנעים גם מתדירות יחסי המין הרגילה שלהם, “צוברים זרע” וממתינים להוראת הרופא. מה לעשות שיכולת הרופא מוגבלת ולפעמים אחר שראינו זקיק של 14, כעבור יומיים אין זקיק. אילו בני הזוג היו מקיימים יחסי מין היו במערכת הנשית זירעונים המחכים לביצית, גם בביוץ המוקדם הזה, אבל בשיטת ה”המתנה” בזבזתם חודש יקר.
יש כמובן, במסגרת טיפול פריון, מעקב זקיקים שיכול להועיל במצבים מסוימים כמו תזמון יחסים בבני זוג בעלי תדירות יחסי מין נמוכה, הזרעה במחזור טבעי, זרע תורם ועוד, אבל במצבים אלו עדיף תמיד שיהיה שילוב של אולטראסאונד ובדיקות דם דחופות, שיחד יתנו את התוצאה הרצויה.
בבני זוג המסוגלים לקיים יחסי מין בשבוע שסביב הביוץ (3 פעמים בשבוע), אין כל צורך במעקב זקיקים!

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email