שיפור הליבידו וכוח הגברא בדרך הטבעית – האם זה אפשרי?

המונח 'בעיות בתפקוד המיני' בקרב גברים, הוא מונח כללי שכולל בתוכו מגוון של התבטאויות, לרבות כאלו הקשורות לכוח הגברא ולחוסר חשק – בדרגות כאלו ואחרות. מנתונים סטטיסטיים עולה כי 10-52% מהגברים בין הגילאים 40-70  חווים בעיות שונות הקשורות בתפקוד המיני, בין אם על רקע פיזי או ריגשי. רק כדי לסבר את האוזן, במספרים זה אומר כ – 200 – 300 מיליון גברים ברחבי העולם! לבעיות מסוג זה יכולות להיות לא מעט סיבות, כגון סוכרת (שגורמת לבעיות בסירקולצית דם תקינה), בעיות מפרקים, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, עישון ושתיית אלכוהול כרונית. גם בעיות הורמונליות כגון טסטוסטרון נמוך ובעיות בבלוטת התריס יכולות לגרום לבעיה, כמו גם נטילת תרופות שונות (כגון תרופות לסוכרת, תרופות לאיזון לחץ הדם, תרופות נוגדות דיכאון, ואילו הן רק חלק מהדוגמאות). אולם בחלק מהמקרים אין לבעיה זו הסבר רפואי לגבי סיבת היווצרותה.

לאור כל הגורמים והסיבות שתוארו לעיל, גברים רבים מחפשים מענה להתבטאויות נפוצות הקשורות לתפקוד המיני, בין אם לשיפור כוח הגברא או החשק. אמנם תרופות כגון ויאגרה עשויות לסייע, אך רבים באוכלוסייה הגברית מחפשים כיום דווקא תמיכה טבעית, גם בגלל נושא הדיסקרטיות וגם בגלל הסיכון הנמוך יותר לתופעות לוואי.

לצמחי מרפא ורכיבים טבעיים שונים יש היסטורית שימוש ארוכה מאוד ברפואות המסורתיות השונות ובנטורופתיה, אך בשנים האחרונות גם המחקר המדעי מגלה בהם עניין רב, כמענה לבעיות הקשורות לתפקוד ולחשק אצל גברים.

הכירו 4 רכיבים טבעיים, מהידועים ביותר ברפואות המסורתיות, המשמשים זה שנים כאפרודיזיאק לשיפור החשק וההנאה הזוגית ולתמיכה בכוח הגברא, שחלקם אף נחקרו במחקרים מדעיים:

קוטב מצוי (טריבולוס)

הקוטב משמש מזה שנים רבות ברפואות הצמחים ההודית והסינית כצמח מרפא שקנה לעצמו מוניטין רב מאוד בתחום שיפור החשק, ההנאה והתפקוד הגברי. מחקרים שונים  בהשתתפות גברים הראו כי הקוטב שיפר את רמת החשק בכ- 80%, לאחר נטילה למשך חודשיים, וזאת ללא השפעה הורמונלית על רמות הטסטוסטרון. במחקרים שונים שבחנו את השפעת הקוטב על גברים עם בעיות פריון, גברים עם חוסר בהורמון טסטוסטרון וגברים עם בעיית אין אונות, נמצא כי נטילת הקוטב תרמה לשיפור מובהק בכל הקשור לכוח הגברא והתפקוד. במחקר קליני מבוקר פלסבו שערכו חוקרים מבולגריה, השתתפו 180 גברים בגילאים 19-65עם אין אונות בינונית-חמורה, וחלקם גם התלוננו על חוסר חשק. לאחר 3 חודשי שימוש בקוטב נמצא שיפור משמעותי מבחינת החשק, כוח הגברא והסיפוק הכללי מהווייה הזוגית.  במחקר קליני בהשתתפות גברים עם ספירת זרע נמוכה, נטילת קוטב למשך 60 יום, התקשרה לשיפור משמעותי בבריאות המינית של הגברים (על פי נתונים משאלונים) בשיעור של 49% לעומת שיעור של 27.8% בקבוצת הפלסבו.

לסיכום, גם מחקרים במודלים של בע"ח וגם מחקרים קליניים שונים מראים כי הקוטב עשוי לסייע לגברים הסובלים מאין אונות ומליבידו נמוך, ובכך הם תומכים בשימוש המסורתי שנעשה שנים רבות בצמח למטרות אילו. אולם חשוב לציין כי במקרה של אין אונות יש להתייעץ עם הרופא כדי לשלול מחלות רקע שעלולות לכך, כגון סוכרת או מחלת לב.

דמיאנה (טורנרה)

הדמיאנה ידועה בשימושה ההיסטורי רב-השנים ברפואת הצמחים המערבית, כצמח אפרודיזיאק שמשפר את החשק. מקורו במרכז ובדרום אמריקה שם השתמשו בו בתרבויות העתיקות של האצטקים ובני המאיה למטרות אלו. בפרמקופיאה ההרבליסטית הבריטית (הספרות המקצועית של רפואת הצמחים) הדמיאנה מוזכרת כטיפול ספציפי בבעיות הקשורות לאין-אונות וכצמח התומך בתפקוד התקין של אברי הרבייה. כיום מחקרים שונים במודלים בבע"ח מאוששים את השימושים המסורתיים של הדמיאנה. הרכיבים הפעילים שזוהו בצמח ומקושרים להשפעתו הם ארבוטין ופלבנואידים שונים.

ל-ארגינין

ל-ארגינין היא חומצת אמינו (אחת מאבני הבניין של החלבונים), שבגוף יכולה לעבור חילוף חומרים ולהפוך לרכיב טבעי שנקרא ניטריט-אוקסיד. לרכיב ניטריט אוקסיד יש תפקיד חשוב מאוד בכל הקשור לאין אונות. הסיבה לכך היא שניטריט אוקסיד גורם להרחבת כלי הדם בגוף ובכך הוא יכול לשפר משמעותית את זרימת הדם בעורקים לרקמות ולאיברים, כולל לקצוות הגוף. כיום מקובל לשלב בפורמולות ובתוספים את הרכיב ל-ארגינין עם צמחי מרפא שונים או רכיבים טבעיים המופקים מהם – לפעילות סינרגטית ולהעצמת ההשפעה.

במחקר קליני מבוקר פלסבו שארך 4 שבועות, בהשתתפות גברים עם אין אונות בדרגה קלה-בינונית, נטילת ל-ארגינין עם צמח מרפא נוסף שיפרה משמעותית את התפקוד וכוח הגברא בקרב המשתתפים.

במחקר נוסף, שפורסם בכתב העת המדעי Journal of Sex and Marital Therapy נמצא כי ל-ארגינין בשילוב עם רכיב צמחי נוגד חמצון סייע למספר משמעותי של גברים בין הגילאים 25-45 בשיפור כוח הגברא. השיפור היה הדרגתי ובתום חודש של נטילת התוסף, 92% מהגברים חוו תפקוד תקין לגמרי! בנוסף צוין במחקר כי הטיפול לא גרם לתופעות לוואי כמו אילו שלעיתים נגרמות כתוצאה מטיפולים תרופתיים באין אונות.

קליפת קינמון

הקינמון הוא צמח תבלין ומרפא שמופק מקליפת עץ ירוק עד שגדל במחוזות הודו. בקינמון נעשה שימוש עתיק יומין ברפואה ההודית במסורתית, כולל בכל הקשור לבעיות בכוח הגברא. הרפואה ההודית המסורתית היא שיטת טיפול בת אלפי שנים המתייחסת לאדם ולבריאותו באופן הוליסטי ושלם (ולא רק ככלי לריפוי בעיה ספציפית). היא מקדמת שימוש משולב בצמחי מרפא, בתזונה ובפעילות גופנית ייחודית כחלק מאורח חיים בריא וכשיטת טיפול בבעיות בריאותיות. מאחר והמקור לבעיות בכוח הגברא לעיתים אינן מתקשרות באופן ישיר לבעיה תפקודית כלשהי והן דורשות התייחסות הוליסטית, לרבות לאספקטים רגשיים ופיזיולוגיים נלווים – מחקרים מצביעים על כך שגישת הרפואה ההודית יכולה לסייע בטיפול באין אונות.

ברפואה ההודית הקינמון ידוע כצמח 'מניע דם' אשר משפר את הסירקולציה לרקמות ולאיברים, כולל לקצוות הגוף. מיוחסת לו איכות מניעה, ממריצה ואנרגיה "מחממת" ומעוררת, אשר בראייה של הרפואה ההודית מתמקדת במרכז הגוף, באברי האגן ואברי הרבייה. הקינמון נכלל כמרכיב חשוב בפורמולות מסורתיות של הרפואה ההודית לטיפול בבעיות בתפקוד המיני אצל גברים, לרבות שיפור כוח הגברא והליבידו. במחקרים שבדקו כיצד הקינמון עשוי לשפיע על כוח הגברא, נמצא כי לרכיבים שבו יש יכולת לעכב אנזים בשם arginase ועל ידי כך הוא מאפשר לחומצת האמינו ארגינין לפעול לאורך זמן רב יותר כמרחיבת כלי דם. מחקרים במודלים של בע"ח הראו כי נטילת תמצית קינמון גרמה לשיפור בתפקוד המיני, ובנוסף גם שיפרה מדדים של איכות הזרע וכמותו והעלתה את רמות הטסטוסטרון, כאשר נטילה קבועה ולאורך זמן של קינמון תרמה להגנה על אברי הרבייה – ואיכויות אלו מיוחסות לתכולת השמנים הנדיפים שבקליפת הצמח.

מחקרים נוספים מצביעים על כך שלקינמון יש השפעה מווסתת רמות סוכר והוא משמש שנים רבות ברפואת הצמחים הטבעית למטרה זו – בכך עשוי להיות לקינמון ערך מוסף במצבי אין אונות על רקע רמות גבוהות של סוכר בדם.  כמו כן, הקינמון מכיל נוגדי חמצון עוצמתיים המשמשים ברפואה הטבעית להגנה על כלי הדם ולשיפור זרימת הדם בכלי הדם העדינים, ויש אף מחקרים בבע"ח המצביעים על כך שלקינמון השפעה מרגיעה על מערכת העצבים.

חשוב להבהיר כי צמחי מרפא הם אינם תרופות. כמו כן, התוכן בכתבה זו הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד של גישות ברפואה המשלימה, והמידע בו אינו מתייחס למוצר, הוא אינו התוויתי ואינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת, וכמובן שאין בו תחליף לייעוץ או טיפול רפואי או תרופתי.

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אם כבר הגעת לכאן, אולי זה בשבילך: