פרופיל הורמונלי – אישה

בדיקת דם שמתבצעת בין היום ה 2-5 לקבלת הווסת (סופרים מהיום הראשון של הדימום המשמעותי).

 

FSH – Follicular stimulation Hormone

FSH הוא הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח ותפקידו העיקרי – גירוי התפתחות זקיק בשחלות. זקיק הוא כיס נוזלים קטן המקיף את הביצית בשחלה. בכל חודש בעקבות גירוי FSH שהשחלה מקבלת מהמוח, מתפתח אחד הזקיקים ובו הביצית המיועדת לביוץ.

כשתפקוד השחלות תקין, הן מעבירות משוב למוח לסמן לו שהכול עובד כשורה ואז רמת ה־FSH במהלך הווסת נמוכה. כשתפקוד השחלות יורד, רמת ה-FSH עולה (למשל בגיל המעבר). לכן, בדיקה של הורמון זה משמשת להערכת הרזרבה השחלתית.

מתי ה FSH תקין ?
תוצאה שקטנה מ – 10 IU/l מעידה על רזרבה שחלתית טובה מאוד.
תוצאה בין 10-15 IU/l מעידה על ירידה מתונה ברזרבה השחלתית.
תוצאה מעל 15 IU/l מעידה על ירידה ברזרבה השחלתית.

LH – Luteinizing Hormone
הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח שמטרתו העיקרית היא לגרות את הבשלת הביצית והביוץ. זהו ההורמון שרמתו נבדקת בשתן או ברוק בערכות המסחריות לאיתור ביוץ. חלק מהרופאים גם עוקבים אחרי רמתו בדם במהלך טיפולי פריון. רמתו נמוכה בזמן הווסת, ובמהלך החודש מופיעה עלייה חדה ברמת ההורמון. הביוץ יקרה 36-34 שעות מהתחלת העלייה של ההורמון או 12-10 שעות מרמת השיא שלו.

מה נחשב לרמה תקינה של LH?
רמה תקינה של LH – קטנה מ- 12.5IU/l

רמה גבוהה של LH-
יכולה להעיד על שני מצבים:

LH+FSH גבוהים- מעידים על רזרבה שחלתית נמוכה.
LH גדול פי 2-3 מה- FSH מעורר חשד לתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

אסטרוגן – ESTRADIOL – E2
הורמון השייך לקבוצת ההורמונים הנשיים העיקריים. ההורמון מופרש ברקמות שונות בגוף בתת־סוגים שונים. ההורמון הנבדק בפרופיל ההורמונלי הוא מסוג Estrdiol, שמופרש בעיקר מהזקיקים בשחלות. רמתו בזמן הווסת נמוכה. זה הזמן שבו נבדוק את ה-FSH להערכת הרזרבה השחלתית. אם בבדיקת הדם מתברר שהאסטרוגן לא נמוך, ייתכן שמדובר בדימום ולא במחזור.

אנו משתמשים במדידת רמות האסטרדיול גם במעקב אחרי התפתחות הזקיקים בטיפולי פריון והפריות.

מה היא רמה תקינה של אסטרדיול?
רמה תקינה של אסטרדיול קטנה מ – 200 pmol/l.

רמה גבוהה של אסטרדיול –
יכולה להעיד על שני מצבים:

אסטרדיול גבוה + fsh תקין = הבדיקה לא בוצעה בזמן.
אסטדיול גבוה + fsh גבוה = ירידה ברזרבה השחלתית.

פרוגסטרון – PROGESTERONE
הורמון המופרש מהשחלות אחרי ביוץ ומהשליה במהלך הריון. הוא נבדק במהלך ימי הווסת כדי לוודא שאכן רמתו נמוכה (מעיד על מחזור אמיתי ולא דימום אחר). מודדים אותו גם כשבוע לפני ההגעה המשוערת של הווסת כדי לוודא שהיה ביוץ ושרמתו מספקת לתמוך ברירית הרחם. משמש גם למעקב במהלך טיפולי פריון.

TSH – Thyroid Stimulation Hormone

הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח ומגרה את עבודת בלוטת התריס, המשתתפת בוויסות חילוף חומרים בגוף. רמת ה TSH משקפת את תפקוד בלוטת התריס. TSH גבוה מסמן תת־פעילות של בלוטת התריס, כלומר שקצב עבודתה נמוך מדיי; TSH נמוך מצביע על יתר פעילות של הבלוטה, כלומר שהיא עובדת בקצב מהיר מדיי. ישנו קשר הדוק בין אי סדירות של המחזור ובעיות פוריות לבין תפקוד לא תקין של בלוטת התריס.

מהי רמה תקינה של TSH?
ערכים תקינים – 0.4-4 pg/ml.

פרולקטין – PROLACTIN
הפרולקטין הוא הורמון המופרש בעיקר (אם כי לא בלבד) מבלוטת יותרת המוח. התפקיד העיקרי של ההורמון הוא ייצור חלב להנקה. לכן, באופן טבעי רמתו מוגברת במהלך הריון ובהנקה. ישנם מצבים נוספים שבהם רמתו של הפרולקטין מוגברת באופן משמעותי, כגון גידול שפיר של התאים בבלוטת יותרת המוח המפרישים את ההורמון.

מהי רמה תקינה של פרולקטין?
רמה תקינה הינה בין 60-619 mIU/l.

נקודה חשובה –

רמת הפרולקטין מושפעת משינה ויש לבצע את הבדיקה לפחות שלוש שעות לאחר קימה.

טסטוסטרון – TESTOSTERONE

הורמון שייך לקבוצת ההורמונים הזכריים. הוא מגיע אצל נשים בעיקר מהשחלות ומהורמונים אחרים המופרשים מבלוטת יותרת האדרנל והופכים בהמשך לטסטוסטרון. ההפרשה מהשחלות מוגברת יחסית סביב זמן הביוץ.

רמות גבוהות שלו נמצאות בנשים עם שחלות פוליציסטיות.

DHEA – Dehydroepiandrosterone 

 

הורמון המופרש בעיקר מבלוטת האדרנל. הורמון זה, יחד עם הורמון ה DHEA, מהווים כפי הנראה מקור ליצור הורמוני המין ברקמות השונות בגוף (בגברים – טסטוסטרון ובנשים – אסטרוגן).
בדיקת ערכיו נעשית בעיקר בכדי לאתר רמות גבוהות שלו, שעלולות להפריע לתהליך הביוץ התקין. רמות נמוכות אינן בעלות חשיבות.

AMH – ANTI MULLERIAN HORMONE

הורמון זה מופרש מהזקיקים הצעירים בשחלה שבתוכם נמצאות הביציות. באופן טבעי נמצא ברמות הגבוהות ביותר אצל נשים צעירות עם תחילת הבגרות המינית וברמות נמוכות בנשים מבוגרות יותר (עקב הירידה בכמות הביציות). מהווה את אחד המדדים למצב הרזרבה השחלתית.

שתף את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אם כבר הגעת לכאן, אולי זה בשבילך: