fbpx

ביוץ

מהו ביוץ וכיצד ניתן לזהות מתי הוא מתרחש?

 ביוץ הינו אמצעי חיוני להשגת היריון, וגם, בשיטות מניעת היריון מסוימות – למניעתו. אולם על מנת להגיע לעיקר העניין – הביוץ, קודם נתחיל בכמה מושגים שיהיו חיוניים עבורנו על מנת להבין את התהליך.

ווסת – הימים בהם מתרחש הדימום

מחזור (או מחזור חודשי) – הימים החולפים בין ווסת אחת לבאה אחריה

ביוץ – שחרור של הביצית לכיוון החצוצרה

כעת, בואו נשתמש במושגים הללו, על מנת להבין מהו ביוץ, כיצד הוא מתרחש וכיצד ניתן לדעת מתי הוא קורה.

מה הקשר בין מחזור חודשי לביוץ?

למרות שמחזור חודשי ממוצע של אישה אורכו כ-28 יום, אצל נשים מסוימות, המחזור עשוי להגיע גם ל-30 ואף ל-40 ימים ויותר מכך. מחזור חודשי סדיר אורכו בין 28 לבין 30 ימים, וכאשר מחזורה של אישה מתארך מעבר לכך, הוא מכונה "מחזור לא סדיר".

ביוץ הוא שמו של התהליך בגוף האישה שמתרחש, בערך, באמצעו של התהליך הגדול יותר של המחזור החודשי, כ-14 יום לפני הווסת הבאה.

כיצד מתרחש ביוץ?

השחלות הן האיברים שבהן גדלים זקיקים (שערות זעירות), כשבקצהו של כל זקיק גדלה ביצית במשך כ-3 חודשים. כלומר, מהרגע בו נוצרת הביצית בקצה הזקיק, ועד לרגע שהביצית הזו בריאה, גדולה, בשלה דיה ומוכנה להשתחרר מן הזקיק שאליו היא מחוברת, עוברים שלושה חודשים. בתהליך הביוץ, משתחררת ביצית אחת מהשחלה בדרכה לכיוון החצוצרה. כאשר הביצית משתחררת מן הזקיק, הזקיק שנותר הופך לגופיף צהוב ומשחרר הורמון פרוגסטרון שמטרתו ייצוב רירית הרחם – לצורך חיזוק תהליך ההשתרשות של הביצית המופרית ברחם.

במהלך פרק הזמן הקרוב, הביצית שהשתחררה תוכל להיות מופרית באמצעות זרע. לאחר ההפריה, היא תרד במורד החצוצרה אל הרחם, שם תשתרש ותהפוך לעובר.

כמה זמן אורך ביוץ – מהו חלון הזמן שבו ניתן להיכנס להיריון?

אורך חייה של ביצית נע בין 12 לבין 24 שעות, לאחר שהיא יוצאת מן השחלה. פרק הזמן הזה, הוא הזמן שעומד לרשותה כדי להיות מופרת בזרע.

אילו דרכים עומדות בפניך לזהות מתי מתרחש הביוץ?

ישנן מספר שיטות לקביעת המועד, אבל נביא את העיקריות:

בדיקת קיום הביוץ לפי הפרשות

לכל אישה ישנה רמה מסוימת של הפרשות וגינאליות כמעט לאורך כל הזמן. על מנת לזהות את מועד הביוץ חשוב להבחין בשינויים החלים במרקם ובעקביות של ההפרשות הללו במהלך המחזור החודשי. ככל שיתקרב מועד הביוץ, ההפרשות ישתנו ויהפכו לבהירות יותר ונמתחות.

ההפרשות ביחס לשלבי המחזור:

בשלב הלא פורה, אחרי סיום הדימום, יהיו מספר ימים יבשים ללא הפרשות וגינאליות.

ככל ששלב ביוץ מתקרב (בערך כשלושה ימים לפני הביוץ) תורגש עליה בהפרשות הוגינאליות. בתחילה, הן תהיינה לחות, בעלות צבע לבן קרמי ודביקות. ככל שיתקרב הביוץ, ההפרשות האלו יתגברו וישתנו עד שיהיו ניתנות למתיחה כשנוגעים בהן בשתי אצבעות. בשלב זה, ההפרשות תראינה כמו חלמון הביצה – דקות, רטובות, שקופות וכשבודקים אותן באצבעות הן ימתחו למספר ס"מ לפני שיתנתקו. הפרשות אלו נחשבות להפרשות הפוריות ביותר, היות והן מאפשרות לתאי הזרע לחיות בתוכן מספר ימים.

בדיקת אולטרה סאונד

ביצוע בדיקת אולטרה סאונד מאפשרת מעקב אחר התפתחות הזקיק בשחלה. ברגע שמזוהה באולטרה סאונד זקיק שמגיע לגודל 18-22 מ"מ, משמע הדבר כי ביוץ עתיד להתרחש.

בדיקת שתן ביתית לביוץ

מקלונים לבדיקת שתן ביתית לביוץ המודדים את רמת הורמון ה-LH, שרמתו עולה בחדות לפני הביוץ.

הערה לסיכום:

על מנת שתתרחש ההפריה, התזמון חשוב. לכן, במידה ואת מנסה להיכנס להיריון, חשוב לתזמן את קיום יחסי המין לפרק הזמן שבין 72 שעות לפני מועד הביוץ המשוער ועד ל-24 שעות לאחריו. זאת, מאחר וביצית חיה עד ל-24 שעות לאחר התרחשות הביוץ, ואילו הזרע מסוגל לשרוד עד ל-72 שעות. במידה והביוץ מקדים או חלש או איננו אז ישנם פתרונות של תוספי תזונה לאיזון.

 

שתף את המאמר

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
סגירת תפריט
×

עגלת קניות

הישארו מעודכנים!

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו